Vítáme VásCo dělámeKdo jsmeProjekt SIMGAMEAktualitySeminářee-learningKontakt
 
 
 

 
  Aktuality

21.12.2009
Pódiová diskuse SOLIDbau - Helmut Berger o stavebních projektech

Časopis SOLID (pozn.: rakouský oborový časopis pro ekonomiku a techniku ve stavebnictví) se ptal projektových manažerů a realizátorů, jak by bylo možné v budoucnosti zamezit vzniku skandálů, zda jsou dnešní nástroje nedostatečné a kde jsou úskalí projektového managementu.

Ve sdružení pro stavebnictví ve Vídni diskutovali 24. listopadu 2009 čtyři odborníci na téma "Stavební skandály nebo chyba managementu".

Diskuse se zúčastnili:
Alexander Specht - jednatel a spolumajitel firmy proprojekt ve Vídni,
Helmut Berger - certif. projektový manažer a spolumajitel firmy Consim International,
Wolfgang Tesar - projektový a stavební manažer z firmy Kazianka & Tesar GmbH ve Vídni a vídeňský stavební mistr Christian Petzwinkler.

Pryč se stavebními skandály!

Stavební skandály jako Skylink nebo Prater-Vorplatz diskreditují celé stavební odvětví. Protože jde o hodně peněz - často peněz daňových poplatníků, které jsou promrhány díky špatným rozhodnutím, zastavením staveb nebo znaleckými posudky.
.....
SOLID: Kde vidíte, pane Berger - protože nepřicházíte z oblasti stavebnictví, zvláštnosti a specifika stavebních projektů?

Berger: Stavební projekty se od ostatních projektů odlišují dlouhou dobou trvání projektu, dlouhými přípravnými fázemi a intenzivními úředními postupy. Zvláštností, která je stále častěji nápadnější, je to, že zde může existovat politické ovlivňování. Moje osobní přesvědčení je, že projektový manažer, který je vystaven politickým vlivům, je chudák.
.....
SOLID: Jak bychom mohli v budoucnosti zabránit projektům, které "vyklouzávají z ruky", explodujícím nákladům, masivnímu překračování termínů? Kde bychom měli začít?

Berger: Myslím, že bychom neměli uvažovat v rámci jednotlivých řemeslnických oborů, ale vidět celkové souvislosti se všemi vlivy okolí. To je velmi podstatné. V rámci projektu existuje tolik projektových okolí, která často na začátku projektu vůbec nejsou registrována. A to nejen věcná okolí jako koleje a podobně. Existují projektová okolí, která se nacházejí v osobní oblasti, v organizacích a u jednotlivých osob. I tato okolí ovlivňují projekt, přestože s tím vlastně nemají co do činění. Když se včas zamyslíme nad tím, kdo a co všechno by mohlo projekt ovlivnit, mohly by být rušivé potenciály dříve odhaleny a zmírněny.
.....

Celý článek v originálním znění si můžete přečíst zde:
www.solidbau.at

 
nejnovějších 5 | všechny

 
     

Copyright © 2003 CONSIM s.r.o. All rights reserved.
Publishing system WebGet © 2003 IT STUDIO s.r.o.

 


Consim.cz - na úvodní stranu Deutsch Version Česká verze